Ziua Mondială a Teatrului a fost sărbătorită la Iernut în Casa de Cultură, în data de 27.03.2015.

Școala Gimnazială și biblioteca din localitate au organizat un spectacol susținut de elevii clasei a VIII a B, sub indrumarea prof. Alina Alecu. Dramatizarea se numește ”Locul unde se întâmplă minuni” și a fost prezentată și la concursul județean de teatru școlar ”Minunata lume a scenei ” care a avut loc la Teatrul Național din Tg. Mureș .

Al doilea moment dramatic, sceneta ” Vă fac bon ?” a fost interpretat de Paula Kiraly și Irina Szabo-Botezan,după indicațiile prof. Delia Vlassa.

Și acesta a participat la concursul județean. Ambele grupuri au fost recompensate cu premiul pentru interpretare.

Tinerii actori au fost urmăriți cu atenție și deosebită plăcere de colegii lor din clasele a Va, a VII a și a VIII a care au fost niște spectatori model. Au salutat prezența prof. Horațiu Moldovan, directorul școlii, care se implică cu mult devotament în activitățile elevilor.